Do nového roka: Viac bezpečnej lásky!

Autor: Jana Tutková | 1.1.2009 o 10:46 | Karma článku: 11,19 | Prečítané:  3520x

Z niekoľko filmov, ktoré som v televízií zachytila počas týchto Vianoc, ma oslovil životný príbeh Ernesta Hemingwaya s názvom Láska a vojna. Viedol ma k úvaham o nebezpečenstve voľného sexu pre lásku. Ponúkam ich tým, ktorí ho videli i nevideli v čase polnočnej omše, čo som tentokrát neabsolvovala pre chorobu.

Ernie, mladý reportér hľadajúci na vlastnú päsť reportáže z vojnových zákopov, je zranený a hrozí mu amputácia nohy. Za týchto okolností spoznáva Agnes von Kurowsky, mladú ošetrovateľku Červeného kríža. Ich zaľúbenosť vo mne vyvoláva trochu rozpaky, lebo Ernie, aby ju zaujal, správa sa takmer arogantne, no napriek tomu jeho pozornosť Agnes lichotí. Priznám sa, že začiatok filmu mi ušiel a tiež som si zámerne nechala újsť milostnú scénu. Tá je však kľúčová v celom filme a viedla ma k hlbším úvahám.


Odohráva sa v bordeli, kde si Ernie rezervuje izbu pri návšteve Agnes, ktorú bola preložená na iný front. Nič iné nablízku nie je a tak jej ponúka len to. Najprv v kútiku duše dúfam, že to Agnes nepríjme, potom sa snažím jej zaslepenosť ospravedlniť faktom, že je vojna a vtedy ťažko dúfať v sobáš a všetko podľa poriadku... Hneď túto myšlienku oľutujem, keď sa Agnes objaví pred bordeľom, ktorý dýcha špecifickou atmosférou. Každému je jasné, ako je to nedôstojné, navyše aj Ernie sa za to Agnes ospravedlňuje. No Agnes, ktovie z akých pohnútok, oceňuje aj to málo...


Ernie sa vracia domov, kde žije na účet vlastného otca s ambíciou písať. Je mladší než Agnes, ktorá si uvedomuje jeho nezrelosť. Medzitým však ona padne do oka lekára, ktorý ju pozýva do svojho paláca v Benátkach, kam napokon po skončení vojny Agnes odchádza. V rozpoltenosti srdca urobí rozhodnutie pre zrelejšieho muža, ktorý jej ponúka spoluprácu na projekte novej nemocnice, manželstvo a úctu. Agnes je poctená a hoci chce byť racionálna, nevie sa ubrániť spomienkam, emóciám, putu, ktoré ju spája po jednej noci s Erniem. Erniemu už oznámila, že ich vzťahu je koniec a ona uvažuje nad manželstvom s iným. Ernieho ego to ťažko znáša, zúri.


Po čase sa Agnes vracia do Ameriky, nasledujúc svoje srdce. Navštívi Ernieho, ktorý svoje sklamanie nevie prehĺtnuť ani po tom, čo mu Agnes povie o svojej láske a uzná Benátky ako chybu. Toto je koniec filmu, ktorý dopĺňa text o osudoch hlavných hrdinov. Ešte dlho ostáva Agnes slobodná, kým Ernie sa do smrti štyrikrát ožení.


Čakala by som odpustenie a happyend, no preberám sa do tvrdej reality zákonov života. Prajem si, aby len milostná scéna nebola (nemyslím len zobrazená vo filme) a tuším, že si na konci to obaja „hrdinovia“ filmu rovnako želajú. Možno to však nie je len jedna udalosť v živote, ktorá veci môže pokaziť. Zvyčajne je to akumulácia menších rozhodnutí, činov, myšlienok, túžob, ktoré vyústia do toho, čo nazývame životným omylom. V každom okamihu, aj v tom, keď ide už o veľa – napr. pri sexe, ktorý zväzuje tak telo ako i dušu – má človek možnosť slobodne sa rozhodnúť, hoci jeho vôľa bude oslabená predchádzajúcimi voľbami. Ak zneužije svoju slobodnú vôľu, nerobí ho to viac slobodným, ale zotročeným.


A to je príbeh Agnes, ktorá po noci v bordeli, stráca slobodu. Jej srdce je spútané sexuálnym spojením s Erniem, hoci sa tomu snaží racionálne brániť. Jasná biochémia. Ľudské telá sú nadizajnované tak, že manželským spojením sa dvaja stávajú „závislí“ od svojich tiel, jeden od druhého. Tvár sexuálneho partnera sa vtláča do podvedomia človeka tak hlboko, že dlhý čas sa tieto rany hoja, ak dôjde k rozpadu vzťahu. Akokoľvek sa to bude prekrúcať na „bezpečný“ sex, ak sa použije kondóm, je to veľmi nebezpečné pre lásku. Vlastne v Amerike sa musel slogan zmeniť na „bezpečnejší sex“, lebo jeho zlyhanie štúdie uvádzajú medzi 14 a 30%. Nikdy tiež neochráni pred sexuálne prenosnými chorobami, ktoré sa prenášajú stykom kože a niektoré z nich sú neliečiteľné a smrteľné. Voľný sex je však hazardom pre duševné zdravie, lebo „láme srdcia“.


Predstavujem si, ako by sa vzťah Agnes a Ernieho vyvíjal, ak by vtedy odmietla. Určite by to prehĺtol a ak nie, tak lepšie, aby sa rozišli predtým a bez tejto jazvy. Je šokujúce, že dnes čokoľvek, pokiaľ si to ľudia odsúhlasia, je považované za dobré. Ale konsenzuálny sex tiež ubližuje, ak nerešpektuje dizajn ľudského tela. „Body language“ sexuálneho spojenia muža a ženy je „dávam sa ti navždy, úplne a exkluzívne“. Možno ponuka na to by prišla od Ernieho aj po odmietnutí noci v bordeli. Práve jej odmietnutím by o trochu dospel, a nie, ako si často mladí namýšľajú, že sexom (lebo to robia dospelí...). Agnes mala šancu ho naučiť čakať na lepšie, čo mohlo prísť. Ich lásku skazila žiadostivosť, ktorú mala Agnes možnosť u Ernieho zastaviť a premeniť na lásku. Jeho búrlivé ego by maličkými krokmi naučila zomierať a podstupovať obety z lásky k nej. To je podstatné pre lásku - ochota zomierať svojmu egu.


Ernie svoje ego už nevedel ovládnuť, keď prišlo životné zaváhanie zo strany Agnes. Cítil sa tak veľmi odmietnutý a zároveň podvedený, lebo sexom si vyjadrili čosi viac, než na čo boli pripravení, než čo tým skutočne mysleli. Ernie mal inú predstavu o význame sexu ako Agnes, ktorá ho nepovažovala za partnera navždy. Voľný sex vždy lásku pokazí. Nenahovárajme si, že len za istých okolností, keď sú ľudia nezrelí. Voľný sex je prejavom nezrelosti. Aj keď slobodne si ho človek zvolí, nerobí ho to slobodným, ale naopak. Najprv je zaslepene spútaný s druhou osobou, ale časom znecitlivie na toto biochemické superlepidlo - hormón oxytocín. Ako keď lepiaca páska, po opakovanom prelepovaní, už viac nelepí. Je to evidentné z nasledujúcich Ernieho vzťahov so ženami...


Sex mimo manželstva (alebo aj manželstva nie podľa nadizajnovaného „body language“), hoci so súhlasom, zraňuje oboch ľudí. Dáva chvíľkovú slasť intímnosti, dokáže však tak zlomiť srdce, že človek ostáva v zajatí zmätku niekedy aj do konca života. Ľudské srdce túži po láske a prijatí. Rozum však zastretý neskrotenými vášňami ukazuje človeku dobro práve v jeho opaku. A vôľa oslabená žiadostivosťou neodolá lákaniu... Aj v manželstve je treba kontrolovať pocity a pudy. Láska, ak má byť zodpovedná a slobodná, musí sledovať rozum. Ak rozum hľadá pravdu a je otvorený prijímať fakty, dokáže si podriadiť aj vášne. Srdce ho bude ľahko nasledovať. Veľkosť lásky sa meria trvácnosťou a obetou, nie intenzitou vášní.


Takú bezpečnú lásku prajem všetkým do nového roka 2009. Tá má však veľmi ďaleko od „bezpečného“ sexu.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Republika si zaslúži hýčkanie a opateru

Do éry digitalizácie a automatizácie nás vedú páni, ktorí neovládajú ani telefón.


Už ste čítali?