Keď sa darovanie orgánov stáva vraždou...

Autor: Jana Tutková | 9.7.2008 o 11:33 | Karma článku: 11,97 | Prečítané:  7511x

Dnes je 40. výročie prvej transplantácie srdca v Československu a napriek tomu sa verejnosť celé desaťročia nedozvie pravdu o druhej strane mince: fakty o realite „darcovstva“ tohto vitálneho orgánu. Pre úspešnú transplantáciu totiž srdce musí ešte pri odbere biť. „Darca" je však prehlásený za mozgovo mŕtveho. Pritom sa neustále objavujú prípady, keď sa "mŕtvi" prebúdzajú.

  • Zack Dunlap (21) z Oklahomy sa v marci tohto roku prebudil už pripravený na odber orgánov, keď jeho sesternice, obe zdravotné sestry, skúšali za jeho nechtom na nohách, či Zack predsa ešte nežije. Chlapec sa pohol a napokon nemocnicu, kde ho hospitalizovali po autonehode, opustil po vlastných. http://today.msnbc.msn.com/id/23775873/
  • Vo februári bolo rodine oznámené, že 65-ročná Raleane Kupferschmidt je mozgovomŕtva po masívnom krvácaní do mozgu. Po odpojení z dýchacieho prístroja ju previezli domov na poslednú rozlúčku, keď sa po osviežení úst ľadom prebudila. Po odstránení zrazeniny krvi v mozgu sa Američanka napokon zotavila. http://abcnews.go.com/GMA/OnCall/story?id=4290829

Tieto nedávne prípady nenechávajú žiaden priestor pre pochybnosti, že „mozgová smrť" nie je smrťou. "Mozgová smrť" nie je jasne definovaná a bola účelovo zavedená pre rastúci transplantačný priemysel. Až po prvej transplantácii (tá sa uskutočnila v Kapskom meste v roku 1967) sa objavuje nová definícia smrti – tzv. mozgová smrť. Len v období 1968-1978 sa zaviedlo viac ako 30 protokolov, o tom čo sú kritéria smrti.

Pre stanovenie smrti treba, aby prestal fungovať mozog a zároveň prestalo biť srdce. Odber bijúceho srdca tomu, koho aktivita mozgu sa nedá namerať, alebo odber nebijúceho srdca človeku s merateľnou mozgovou aktivitou je vraždou. A to je v každom prípade odberu srdca, ktoré okysličuje mozog. Srdce sa musí odobrať veľmi rýchlo, najlepšie, kým ešte bije, alebo do 5 minút po tom, čo prestalo byť. Mozog bez kyslíka môže však ešte nejaký čas fungovať (aj 20min).

Aby lekár vedel s morálnou istotou, že došlo k úplnemu a nezvratnému ukončeniu všetkej mozgovej aktivity, muselo by dôjsť k zastaveniu pacientovho obehu a dýchania, aby mozog, mozoček a mozgová kôra boli zničené. To je znak, že organizmus stratil integratívnu kapacitu a nasleduje rýchla dezintegrácia. Srdce tiež môže fungovať bez aktivity mozgu. Ak však srdce pumpuje kyslík do mozgu nie je vylúčené, že i nefungujúci mozog sa ešte môže oživiť. Aj vyššieuvedené príklady to dosvečujú.

Darca sa pripravuje na operáciu spôsobom podobným akémukoľvek žijúcemu pacientovi, ktorý prichádza do operačnej sály. Darcovo telo reaguje pohybmi, grimasami alebo mrvením sa, pokiaľ nedostane najprv paralyzujúce lieky. Argument niektorých lekárov – že takéto pohyby u darcu orgánov sú spôsobené „zvyšnou energiou“ v tele – nemá žiadnu vedeckú platnosť. Dokonca s paralyzujúcimi liekmi dochádza k zvýšeniu krvného tlaku a srdcového pulzu. Srdce ďalej bije, kým ho transplantujúci chirurg nezastaví – len moment pred jeho vyrezaním. Po odstránení zdravých vitálnych orgánov, čo ostáva, je prázdna mrtvola. Je to odstránenie orgánov, ktoré menia žijúcu osobu na mŕtvu.

Tieto procedúry zaobchádzajú s darcami, akoby boli umeloudržiavanými biologickými entitami a nie ako s ľudskými osobami hodnými dôstojnosti a rešpektu. Sú to obete autohavárií, ktoré sa stávajú automaticky darcami, ak si nedali námahu poslať vyhlásenie s notársky overeným podpisom na MZ SR do registra osôb, ktoré odmietajú byť darcami "po úmrti". Žiaden informovaný súhlas, ale priam znárodnenie ľudského tela. Ide o eutanáziu, hoci s motívom prispieť k zdraviu inej osoby, ktorá však ani v takomto prípade nie je etická.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Republika si zaslúži hýčkanie a opateru

Do éry digitalizácie a automatizácie nás vedú páni, ktorí neovládajú ani telefón.


Už ste čítali?