Predmanželský sex: Klamstvo telom

Autor: Jana Tutková | 23.4.2008 o 10:18 | Karma článku: 12,99 | Prečítané:  29547x

Mnohí moji kritici majú zjavne skúsenosti so sexom. Som však na pochybách, či aj s milovaním. Napokon s tým ani ja nemám zatiaľ skúsenosť.

Milovanie (make love) sa líši od sexu (have sex). Pri milovaní ide o darovanie sa druhému, kým pri sexe len z toho mať slasť. Sex, všeobecne zamieňaný za milovanie, je ľahko dostupný. Čo stojí viac, má však aj väčšiu cenu. Keď muž sa žene dáva natrvalo, exkluzívne a úplne a ona jemu, je to hodnotejšie. Sex v človeku vyvoláva túžbu: Chcem byť Tvoj/a teraz a navždy, úplne a exkluzívne. Pozri aj môj článok http://hn.hnonline.sk/c1-24113520-sex-ako-svadobny-dar. Vlastne pri každom milovaní si manželia toto znova prisahajú – úctu, lásku a vernosť v šťastí a nešťastí, zdraví a chorobe, bohatstve a chudobe. Istá Američanka prednáša toto o posvätnosti milovania: manželstvo ako katolícka sviatosť “vyháňa diabla”. Tým chcem naznačiť, že len manželské milovanie predstavuje čistú modlitbu, extázu, predchuť neba.

Aj pred uzavretím manželstva, či bez manželstva to má podobné príchute, len inú kvalitu. Obaja dobre vedia, že nemajú žiadnu záruku pre “navždy a exkluzívne”. Toto rozhodnutie ešte neurobili. Aj keď ešte nevedia, čo chcú, vedia, že iste nie dieťa. Taký sex popiera aj úplnosť darovania. Jazyk darovania sa je úprimný len vtedy, ak dochádza k darovaniu aj niečoho – spermií. Keď ženské telo ich nechce prijať, lebo hormonálna antikoncepcia alebo vnútromaternicové teliesko ich blokuje, ťažko hovoriť o prijatí. Možu sa tváriť, že si darujú pôžitok, je však neprehľiadnuteľné, že niečo, čo k tomu prirodzene patrí, nechcú dať a prijať. Antikoncepčný sex je vlastne podvodom. Komunikuje: “Chcem ťa otestovať, či spĺňaš moje erotické predstavy.” Možno ďalší krát je to o tom: “Chcem ťa, ale pozabíjam tvoje spermie”, “Je mi s Tebou fajn, zatiaľ mi vyhovuješ.”, atď. Je to o braní pre seba.

Najmä ženy po sexe čakajú nejaké vyjadrenie záväzku, ktoré možno nikdy nepríde. Potom dlhé roky spolunažívajú dúfajúc, že ich jedného dňa požiada o ruku. Často však aj ženám “nadivoko” vyhovuje a až to jednému z nich alebo obom prestane vyhovovať, tak sa rozídu.  Celé roky sa pritom klamali telom, čo komunikovalo len vzájomnú výhodnosť a nie sebadarovanie. Oklamať sa dá telesnými signálmi, napr. bozkom – ten najznámejší je Judášov, priateľským stiskom ruky, očami, pózou, dokonca pohladením, ktoré sa zmení na úder… Kde nie je sebakontrola, ale len “nechajme sa unášať pocitmi”, prídu jedného dňa aj pocity hnevu, ktoré sa zas premenia na násilie. Keď sa pár nenaučí sebakontroly  v sexuálnej oblasti pred manželstvom (tá je potrebná aj v manželstve), je veľmi pravdepodobné, že ani vášeň hnevu či očarenia voči tretej osobe neudrží na uzde. Keď sa pocity zmenili, láska vyhasla? Vzplanutie, očarenie možno vyhaslo, láske je však o inom. Je to záležitosť vôle – byť pre druhého.

Mnohí si myslia, lebo tak to nepriatelia Cirkvi prekrúcajú, že jediný legitímný spôsob milovania sa pre katolíkov je len pre počatie. Toto je úplný nezmysel. To by sa katolícke neplodné páry nemohli milovať? Nakoľko ja poznám katolícke učenie, to zdôrazňuje dva aspekty manželského styku – pre dobro manželov a počatie detí. Aj pre dobro manželov je to však len vtedy, ak sú otvorení prijatiu dieťaťa. Tomu môžu byť otvorení aj 25 dní v mesiaci, pritom dieťa sa nepočne, lebo vtedy žena je neplodná. Pri manželskom milovaní a pochopení jeho významu nie sú obavy, že ráno jeden zbalí kufre. Ak aj poznajú svoju plodnosť, potom je to i bez obáv z nechceného otehotnenia, či ochorenia. Len tak rastie dôvera, intímnosť, láska a úcta. Že je to tak, presviedča ma život, lebo s nárastom nezáväzného sexu pribúda zlomených sŕdc, rozvedených párov, rozbitých manželstiev, opustených detí. Pritom poznám ľudí, ktorí sú svetlom v tejto tme. A tí čakali do svadby. Panny a panici, ale i rozvedení a "popálení", do 30 i nad 50, ktorých som stretla na 4 kontinentoch, kde som doteraz žila a pracovala. Kto z tých, ktorí ma súdia len podľa skúseností, má však osobnú skúsenosť s čistým vzťahom?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Takto sa to robí, do psej matere! (komentár)

Ak ostatný skríning niekomu pomohol, boli to starostovia a primátori.

Režisér Vinterberg pre SME: Film Chľast ma po smrti dcéry zachránil

Vyrastal medzi hipisákmi, tí mu dovolili všetko.


Už ste čítali?