24 hodín Jacka Bauera & 12 hodín Ježiša Krista

Autor: Jana Tutková | 22.3.2008 o 20:15 | Karma článku: 7,35 | Prečítané:  2697x

Poviete, že porovnávať túto fiktívnu postavu k historickej postave Bohočloveka je nedôstojné. Musím sa priznať, že počas pôstu som meditovala nielen nad filmom Mela Gibsona, ale aj nad 24 dielnom seriálom, ktorý som sledovala na DVD, keď som si po polroku našla čas na video a naozaj si to vychutnala. Po prvotných pochybnostiach, či film nie je len vzrušujúcou drogou na zabíjanie času, našla som v ňom krásne obrazy boja dobra so zlom, morálnej principiálnosti a zápasu s ľudskou slabosťou. Snáď nešokujú moje paralely s Umučením Krista.

12 najdôležitejších hodín v histórii ľudstva zhrnutých v 3 hodinách je drásajúcich, keď človek chápe, že Boh vstupuje do ľudského tela, aby zaplatil dlh ľudstva voči svojmu Stvoriteľovi. Priateľstvo s Bohom bolo narušené hriechom Adama a Evy, ich nedôverou voči tomu, kto im dal všetko, ich nelojálnosťou, keď uverili zvodom diabla, že Boh im nechce dobre. Aj dnes človek ako vtedy v raji chce rozhodovať o tom, čo je preňho dobré, pričom ignoruje, že jeho dizajn/ stvorenie/ naprogramovanie určuje, čo je pre človeka dobré a čo zlé. Kristus nám svojim životom prišiel ukázať, čo znamená byť človekom, ako žiť podľa tohto dizajnu lásky. Skrz Neho Boh sa odhaľuje ľuďom, lebo Láska sa chce nechať spoznávať. Zákony nestačili, Židia ich nevedeli dodržiavať, preto to chcelo Jeho svedectvo, že Boh nás miluje až na smrť. Obnovil tým našu dôveru v Boha? Veď jeho najväčším utrpením bolo, že i po Jeho smrti budú ľudia neverní, budú zabíjať, cudzoložiť, robiť sebe a iným zle, budú ho zapierať, ignorovať...

 

24 hodín Jackovho dňa (1. deň) je tiež o páde muža, ktorý sa nechá očariť, zviesť inou a Teri ho nechá ísť. Tak aj Boh, necháva nám slobodu obrátiť sa proti Nemu. Až počas tejto separácie si uvedomí, že je to chyba - možno kvôli dcére, možno kvôli slovu, ktoré kedysi dal svojej manželke, možno pre nešťastie, ktoré pociťoval pre svoju neveru. Vracia sa. Aj Boh čaká na náš návrat a vie odpustiť akúkoľvek zradu. Život sa však skomplikuje, keď teroristi sa chcú pomstiť na Jackovej rodine. Keď vidí utrpenie svojej manželky pre svoju pôsobenie v Kosove, trpí pre čas, keď opustil svoju rodinu emocionálne i fyzicky. O to viac trpí, keď si uvedomí, že zradil svojich vlastných pre nepriateľa - Ninu. Na konci stráca i druhú šancu, o ktorej snívali so svojou manželkou a ktorej znakom malo byť počaté dieťa. Hoc je pravdepodobné, že dieťa bolo počaté zo znásilnenia, ktorému sa ona dobrovoľne podrobila namiesto vlastnej dcéry. Film ju vykreslil ako hrdinskú ženu, plnú lásky, obetavosti, rozvážnosti, nežnosti a oddanosti. Vraj producenti nafilmovali dve iné verzie, v ktorých Teri postrelenie prežije a ešte jednu, keď sa celá rodina znova stretne, ale predsa sa rozhodli obetovať hlavnú hrdinku prvej série seriálu.

 

Ten zobrazuje vlastne tri rôzne rodiny. V ďalšej z nich žena zrádza manžela ináč ako sexuálne – kvôli ambícii. Manželka senátora Palmera sa tvári, že jej ide o rodinu, ale vlastne používa členov svojej rodiny, aby dosiahla pozíciu prvej dámy. Rozpor v hodnotách v manželstve je evidentný – ona vidí dobro v mocenskej pozícií, kým on v principiálnosti. Palmer sa dosť podobá prezidentskému kandidátovi Obamovi – nielen farbou pleti. Ide hlavne o jeho protikorupčný boj, prečo mnohí tipujú, že Obama neprerazí, hoc bude nominantom Demokratov. Ťažko však považovať Obamu za principiálneho, keď ignoruje genocídu nevinných a bezbranných nenarodených detí a aj v téme manželstva vs homosexuálne zväzky je jasným pragmatikom. V komplikovaných zápletkách a pod časovým tlakom sa Palmer usiluje o správne rozhodnutie. V tom je spolu s hlavným hrdinom veľmi sympatický pre svoju jednoduchosť.

 

Jack len dvakrát naštrbí moju dôveru vo svoju integritu. Keď postrelí Ninu na príkaz Gainsa len aby zachránil Kim, ktorá medzitým utiekla, všetko sa vo mne búri. Nikdy človek nemôže urobiť zle, obetovať iného – ako to aj David Palmer veľmi silno cíti, keď ide o život Kim – na dosiahnutie svojich záujmov, hoci i na záchranu iných. Paradoxne dnes také myslenie je akceptovateľné pre tých, ktorí nemajú problém obetovať ľudské embryá vraj pre záchranu iných chorých pacientov. Vraj sú prolife. Dnes je však viac a viac evidentné, že žiadne terapie z embryonálnych kmeňových buniek nebudú, zatiaľ čo 73 chorôb je možné liečiť z dospelých kmeňových buniek, o ktorých pritom pacienti nevedia, lebo sa im tlačí propaganda o potrebe klonovania a výskumu na embryách. Späť však k Jackovi. Napokon sa Nina preberie, ochránená neprestrelnou bundou, a zachráni tým u mňa Jackovú povesť. Druhý krát váham nad jeho rozhodnutím v amoku zabiť Victor Drazena, čo ten sám predpokladá. Je to trochu happy end, že Drazenovi dojdú náboje a Jack po chvíľke váhania predsa len strieľa. Asi v spravodlivom hneve, uvažujem, lebo veď ten by sa ďalej pokúšal o útek, či Jackovo zabitie. Predsa sú však pravidlá v sebaobrane – naďalej váham. Jeho obeť bola predsa už odzbrojená...

 

Isté je, že Drazenov hnev za smrť svojej rodiny nemohol byť spravodlivý. Sám predsa bol Miloševičovým tieňom, zodpovedný za etnické čistky, a tým teda vystavil svoju rodinu nebezpečenstvu. Má veľmi čudný pohľad na rodinu, ktorú vníma len cez pokrvnosť. Prekvapí keď sám zabije dcéru svojho starého priateľa, ktorej sa zmocní Jack vo viere, že Victor dievča nevystaví smrti a tak Jack bude môcť ujsť. Je šokovaný, keď Victor bez zaváhania strieľa. Podobne je rozčarovaný David Palmer zo spoznania vlastnej ženy, ktorá neváha obetovať Jackovu dcéru pre kariéru vlastného manžela. Ďalšiu dobrú poznámku má Palmer, keď si uvedomí, že jeho žena mu bola celé roky vzdialená, lebo mu celé roky dokázala zamlčiavať závažný fakt o ich synovi. Na druhej strane to však svedčí i o Palmerovom zlyhaní, keď celé roky toto nezbadal vo vlastnej rodine, v ktorej všetci okrem neho poznali tajomstvo.

 

Na Wikipedii zisťujem, že seriál má ďalších 6 sérií/dní, ktorých sa neviem dočkať. Čakať do ďalšieho pôstu snáď nebudem musieť a som zvedavá, či ma hrdina v ďalších častiach nesklame. Jediné čo očakávam je jeho principiálnosť, ktorou si zachová čisté svedomie. Aby však dobro zvíťazilo, hrdina musí bojovať do vyčerpania síl. Bojujeme aj my za dobro až do krajnosti? Otázka na seba samú. Uvedomujem si, ako človek túži po spravodlivosti už v tomto živote, aby zlo bolo porazené dobrom. V postave Krista a Jeho nasledovníkov vidím, že to tak vždy nie je. Zlo akoby prevládalo v rôznej zamaskovanej podobe, ktorou okabáti mnohých, kúpi si, či opije svojich podporovateľov, ktorí si to ospravedlnia ako Nina Myers: „Veď som si len robila svoju prácu.“ Takto si to ospravedlňujú zradcovia jej typu, ktorí obchodovali s otrokmi, zabíjali v koncentračných táboroch, mučili v gulagoch a dnes zabíjajú počaté deti. Našťastie história ukazuje, že po čase pravda vždy zvíťazí a hoc iná ideológia príde po tejto, Boh je strojcom dejín a On dáva silu svojim hrdinom. Víťazstvo bude nakoniec predsa Jeho. Zmŕtvychstanie je toho jasným dôkazom a nádejou pre nás všetkých.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bez lockdownu budú ťažké Vianoce, varujú niektorí experti

Nemocnice sa plnia, trend nie je dobrý, hovoria.

Dobré ráno

Dobré ráno: Máme polarizovanú spoločnosť, komunikácia premiéra ju prehlbuje

Ľudia sú frustrovaní, hovorí Hřích.

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.


Už ste čítali?