Paľba úplne vedľa

Autor: Jana Tutková | 12.11.2007 o 11:25 | Karma článku: 12,11 | Prečítané:  4534x

Moja reakcia na “objektivitu a vyváženosť" relácie Paľba (5.11.2007) redaktorovi Róbertovi Adamcovi v týchto bodoch: 1. Umelé prerušenie zdravého rozumu 2. Jednostrannosť kampane 3. Možné následky zákazu interrupcií 4. Logika plánovačov rodičovstva 5. Odhady nelegálnych potratov 6. Netransparentnosť kampane 7. Zavádzanie 8. Registrácia CBR 9. Objektivita 10. Medzinárodná spolupráca CBR 11. Vedecké argumenty 12. Pokles počtu interrupcií 13. Hormonálna antikoncepcia 14. Prevencia vs represia 15. Test otvorenosti

1. Umelé prerušenie zdravého rozumu

Pán Fejér uviedol v upútavke, že relácia sa bude venovať umelému prerušeniu zdravého rozumu... Paľba bola použitá na onálepkovanie kampane, že je v rozpore so zdravým rozumom, čo nijako neprekvapuje, keďže tu boli snahy zo strany Spoločnosti pre plánované rodičovstvo (SPR) označiť kampaň za neetickú prostredníctvom neetického rozhodnutia Rady pre reklamu a rozniesť to po médiách. Etika a zdravý rozum podľa SPR a ich prisluhovačov kážu považovať interrupciu za najzákladnejšie ľudské právo... Teda vopred bolo jasne naznačené, o čo sa relácia pokúsi a pán Adamec to len potvrdil svojími priznaniami na blogu, že chcel ukázať negatívnu stránku kampane, za čo považuje jej jednostrannosť...

2. Jednostrannosť kampane

Predsa rôzne kampane prinášajú rôzny pohľad na skutočnosti. Kampaň Právo na život prináša pohľad z dvoch strán - zo strany nenarodeného dieťaťa ako aj ženy, ktorá je druhou obeťou potratu, čo zdôrazňujeme počas celej kampane. Jednostranne podáva problém interrupcií práve SPR - len z pohľadu ženy, ktorá môže s počatým dieťaťom robiť čokoľvek, pretože ich medzinárodná štruktúra, prevádzkujúca najväčšiu sieť potratových kliník, má záujem, aby jej krvavý biznis ostal legálny. K tomuto názoru ste sa jednostranne priklonil i Vy, alebo žeby ste sa už vopred rozhodol prezentovať tento jednostranný názor Medzinárodnej federácie pre plánované rodičovstvo?

3. Možné následky zákazu interrupcií

Vskutku, skvelá reklama pre SPR zdarma, presne podľa scenáru pani Pietruchovej. Možné následky zákazu interrupcií sú načrtnuté veľmi jednostranne - len zo strany SPR. Nedali ste priestor môjmu argumentu, aké sú možné následky zákazu potratov z nášho pohľadu, čo som Vám dlhší čas vysvetľovala v rozhovore. Podaril sa Vám však úplný opak - úspešne ste predviedol jednu stranu mince - SPR, predstavil všetky mýty, ktoré tu šíri SPR a nenačrtli ste podstatné následky zákazu interrupcií, okrem tých prezentovaných SPR. Vraj naša kampaň zatajuje možné následky zákazu interrupcií... Jediný, kto zatajuje následky zákazu interrupcií, sú práve Plánovači rodičovstva a ich prisluhovači ako Vy, pán Adamec. Následkom zákazu by bolo to, že veľa žien nepodstúpi interrupciu a tak ony ako aj ich okolie budú hľadať iné riešenia. Veľa ľudských životom detí sa zachráni, ako i žien. Zdravie, vzťahy i životy žien sú často postihnuté týmto “slobodným” rozhodnutím. Nezatajujeme, že vždy sa nájdu ľudia, ktorí sa odvážia porušovať zákony, to však neznamená, že musíme legalizovať čokoľvek, čo je zakázané. Dôsledky potratov, ktoré SPR zamĺča je post-aborčný syndróm, spôsobujúce fyzické i psychické poškodenie žien.

4. Logika plánovačov rodičovstva

Váš komentár bol znova jednostranný, keď ste odignoroval môj protiargument, že ženy zomierajú aj na legálne potraty. Naša kampaň je proti legálnym ako i nelegálnym potratom. Podľa logiky SPR a Vašej by sme mali legalizovať krádeže, pretože sa zlodej pri vlámaní môže zraniť. Podľa Klimentovej logiky, treba legalizovať aj znásilnenia, vraždy, či domáce násilie, keďže sa dejú nelegálne a i napriek zákazu. Podľa Pietruchovej logiky, by sme mali legalizovať pedofíliu, ak by ju Holandsko (kde strana založená obvineným pedofilom sa o to usiluje) legalizovalo, lebo veď slovenskí pedofili budú predsa cestovať do Holandska... Radšej im to legalizujme doma. Naša kampaň je proti násiliu, ktoré sme videli na bilboardoch po Slovensku, čo však SPR propaguje ako najzákladnejšie ľudské právo!

5. Odhady nelegálnych potratov

Propotratové organizácie, akými je aj Svetová zdravotnícka organizácia, uvádzajú len odhady, keďže neexistuje oficiálna štatistika nelegálnych potratov. Tie sú často preháňané práve zástancami potratov. Keby som počula Váš komentár k štatistike SZO o ženách zomierajúcich na nelegálne potraty, pridala by som túto štatistiku OSN - takmer 50 miliónov potratov ročne! Porovnajte si to so 40 mil. obetí 2. svetovej vojny, či 100 miliónmi obetí komunizmu. Dnešná ideológia má najväčší počet obetí na nevinných deťoch ako aj ich matkách.  Je propagovaná ako ľudské právo a financovaná vládami a medzinárodnými inštitúciami vyspelých krajín.

6. Netransparentnosť kampane

Mne ste tvrdil, že reportáž chcete nechať otvorenú a prezentovať zhrnutie ku kampani... Ak by Vás to skutočne zaujímalo, tak by ste uverejnil moje vysvetlenia a pýtal sa na iné, ale Váš cieľ bolo vystrihať, čo sa Vám hodilo do scenáru podľa Pietruchovej. Hovoril ste mi pravdu, ak teraz priznávate, že ste zaujal stanovisko o netransparentnosti, zavádzaní a čierno-bielej optike kampane...? V čom je kampaň netransparentná? Že ju spolufinancovali desiatky jednotlivcov a niekoľko firiem? A ak vám poviem ich mená, hoc všetky nepoznám, tak aj ich znemožníte za čierno-bielu optiku? Ľudia majú právo na súkromie (nielen ženy) a teda poskytnúť peniaze bez toho, aby sa to zverejňovalo. Naša kampaň nie je politická strana, aby mala povinnosť zverejňovať zoznam donorov.

7. Zavádzanie

“Zavádzanie” je jedno z obvinení zo strany SPR, ktoré už niekoľko týždňov prezentovali a vy ste ich nekriticky prebrali. Naša kampaň nijako nezavádza. Od začiatku sme otvorene hovorili, že náš bilboard zobrazuje 11. týždňové dieťa a že sme za absolútny zákaz potratov, nie iba tých na žiadosť. Všetky média to tak prezentovali. Na Slovensku sú potraty dovolené až do pôrodu v prípade vážneho poškodenia plodu, či ohrozenia života matky. Do 24. týžňa je interrupcia legálna z dôvodu genetickej vady plodu. Tu treba povedať, že aj na Slovensku sú potraty nelegálne, a to sú potraty na žiadosť v 2. a 3. trimestri. Mimochodom aké sú reálne dôsledky? Vieme o nejakých prípadoch nelegálnych interrupcií, či úmrtiach žien pre nelegálne interrupcie? Je zjavné, že ľudia dodržujú zákon a to je jedna z demytologizácií interrupcií. Nezavádza náhodou SPR? Na potrat je možné ísť bez akéhokoľvek dôvodu do 12. týždňa tehotenstva, čím vyhláška prakticky dáva zelenú zabíjaniu detí do 10. týždňa a 6. dňa (výpočet ku koncu týždňa), čo znamená, že dieťa je takmer tak veľké ako plod na našom bilboarde. Ultrazvuk pri výpočte veku nie je vždy úplne presný. Na našom webe si môžete pozrieť aj mladšie plody, ktoré majú rovnako ľudskú podobu. Dôvod, prečo sme nevybrali z archívu mladší plod bolo to, že na fotkách z archívu CBR sú všetky tieto roztrhané na franforce. Toto by nám neprešlo v agentúrach.

8. Registrácia CBR

To, že CBR bolo zaregistrované až 31. 8. neznamená, že nemohlo vykonávať činnosť predtým ako združenie občanov. Niekoľko mesiacov predtým sme začali fundraising na kampaň, zároveň sme pripravili stanovy a predložili ich na registráciu MV SR počas letných mesiacov, čo tiež trvalo niekoľko týždňov. Ak by ste sa ma na to opýtal, rada Vám to vysvetlím, lenže Vás pravda nezaujímala. Zámerne zakrývate fakt, že Pastor Bonus funguje a je zaregistrovaný od roku 2005.

9. Objektivita

Tvrdíte, že ste “oslovil najmä ľudí, ktorí majú na problém interrupcií iný názor.” Zisťujem, že panujú aj iné názory na to, čo je objektivita. Podľa Vás stačí dať posledné slovo najväčšiemu oponentovi kampane. Iný názor na kampaň Vás nezaujíma. Objektivita však vyžaduje, aby ste oslovili ľuďmi z rôznymi reakciami na udalosť, akou bolo spustenie našej kampane. Je to práve nepochopenie pojmu objektivita, v čom profesionálne zlyhávate. Objektivita iste nie je to, že vystriháte vyhlásenia, ktoré Vám zapadnú do scenára objednaného SPR a nedáte žiadnu možnosť reagovať na ich vyhlásenia. Nehovoriac, že ste ma pri dohadovaní rozhovoru podviedli. Žiaden z mojich hlavných argumentov, ktoré ste ma uistil, že zverejníte, sa v reportáži neobjavili.

10. Medzinárodná spolupráca

Nezakrývam spoluprácu s oboma pánmi, ktorých spomínate. Tiež som špecifikovala, o akú spoluprácu išlo, či ide. Od začiatku otvorene hovorím o tom, že pre kampaň sme od CBR v Kalifornii dostali len video a fotodokumentáciu. Možno Vám to príde neuveriteľné, ale dotácie pobočkám nie sú štýlom CBR. Nielen Bruno Quintavalle sa chcel prísť pozrieť na kampaň a podeliť sa o skúsenosti, ale sme v kontakte aj s inými prolifermi v Európe a niektorí nás tiež navštívili počas kampane.

11. Vedecké argumenty

Nechcete veriť našim vyhláseniam ohľadom financovania, rovnako ako nechcete veriť iné fakty, či štatistické alebo vedecké, napr. že život človeka začína počatím. Presne postoj, či stratégia SPR:  nebavme sa o vedeckých argumentoch, keďže je to hlavný argument kampane Právo na život, o ktorý sa opierajú organizátori kampane. Tejto téme ste nechcel dať priestor zámerne.  Vhodne sa skrývate za to, že konsenzus neexistuje, čo je však práve pseudoargumentácia SPR. Vždy sa nájdu ľudia, ktorí majú problém akceptovať fakty, aj vedecké. To však neznamená, že vedecká argumentácia je irelevantná. V diskusii o potratoch má najviac náboženskej terminológie v ústach práve pani Pietruchová. V súvislosti so skrývaním sa dá poukázať iba na Vás, pretože zámerne skrývate fakty o prenatálnom vývoji, ktoré Vám prezentovali organizátori. Fantasticky ste znova zvládol prebrať nálepky SPR, ešteže ste nedodal ich blud o ochrane gamét...

12. Pokles počtu interrupcií

Ohľadom poklesu interrupcií v SR Vám zjavne nešlo o skúmanie faktorov, totižto ste si vystačil s názorom SPR, že hlavným faktorom je zásluha SPR, že tu propagujú antikoncepciu. Môj protiargument je, že počet potratov sa znižuje vďaka prolife osvete. Porovnajte to napríklad s Britániou, kde táto klíma pre prolife hnutie neexistuje a kde oveľa dlhšie pôsobí Plánované rodičovstvo. V tejto krajine, kde je miera používania antikoncepcie asi najvyššia v Európe, je distribuovaná mladým zdarma (teda za peniaze daňových poplatníkov) a sexuálna výchova sa učí už desaťročia, počet potratov neustále stúpa, za posledný rok o 4 percenta. Metódy plánovačov rodičovstva sú vskutku “úspešné”, pretože potratové kliniky na tom zarábajú, hoc sú registrované ako charities. O Holandsku, často prezentovanom SPR ako ďalšia “success story”, napíšem viac na mojom blogu. Jediné, čo je v praxi overiteľné ako ich úspešná praktika, je že Plánované rodičovstvo (IPPF) dobre zarába a funguje ako marketingová agentúra pre farmaceutické firmy.

13. Hormonálna antikoncepcia

Váš príspevok ohľadom hormonálnej antikoncepcie Vás usvedčuje z ignorancie a slepej dôvere SPR. Prečítajte si niečo o núdzovej hormonálnej antikoncepcii, ktorú propagujú a garantujú plánovači rodičovstva. Zahmlievajúce “pôsobenie na endometriu maternice” znamená práve to, že už oplodnené vajíčko sa neuhniezdi a preto sa po 5-6 dňoch života vyplaví z maternice a zahynie. Tiež si naštudujte viac o tomto mechanizme (popri primárnom, ktorý bráni ovulácii, či sekundárnom, keď sa zhusťuje hlien v kŕčku maternice, aby sa spermia nedostala do styku s vajíčkom) v prípade väčšiny hormonálnej antikoncepcie a nespoliehajte sa slepo na mýty SPR. Existuje evidencia, že jedným z možných efektov hormonálnej antikoncepcie je práve bránenie uhniezdenia vajíčka, čo sa úmyselne zakrýva. Toto je chemický spôsob ničenia počatých detí. Naozaj ste našli toho "najobjektívnejšieho" gynekológa, aby sa vyjadril k tomu, čo som povedala...

14. Prevencia vs represia

Ako preventista navrhujete teda zrušenie zákazu vraždenia, krádeže atď., lebo sú represívne? Skúsme to iba s prevenciou? Žiaľ, napriek prevencii mnohí sa SLOBODNE rozhodnú kradnúť a vraždiť. Zákony nie sú pre čnostných, ale pre tých, ktorí sú práve v komplikovanej situácii, pokúšaní, labilní v princípoch, sebeckí atď. Potom zrušme právnu ochranu aj dospelých, legalizujme vraždy, lebo zákaz je represiou voči potenciálnym vrahom. Vám nielenže chýba fantázia, ale i myslenie mimo mainstream a kritické uvažovanie nad tým, čo automaticky preberáte od SPR. Nikto nespochybňuje, že istý zlomok jednotlivcov bude porušovať zákon. Zákaz však mnohých od neetickej činnosti odradí, čo však úplne ignorujete.

15. Test otvorenosti

Ak naozaj hľadáte pravdu, chcete odkrývať mýty a klamstvá, posvieťte si na plánovačov rodičovstva. To by asi Paľba musela zamestnať nejakého iného novinára, ktorý by sa lepšie vedel odosobniť od svojich názorov a šiel do hĺbky. S Vašim šéfom publicistiky, ktorý si rovnako myslí, že to bolo objektívne, by ste však vyrobil asi len ďalšiu bezplatnú reklamu pre SPR a podporil tak potratový a antikoncepčný priemysel, ktorý už aj tak dnes dobre zarába - na zničenom zdraví a životoch žien a ich detí. Vaša reportáž na objednávku splnila svoj účel a SPR Vám je iste zaviazaná.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Glváč dohadoval stretnutie so Zsuzsovou v Chorvátsku

Podpredseda Smeru sa opakovane pokúšal o stretnutie so Zsuzsovou.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ešte nie je čas na paniku z koronavírusu

Aká je situácia okolo šíriacej sa epidémie.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Ako Zsuzsová rozvášnila Danka

Za obeť mu padli nevinné výložky.


Už ste čítali?